evodevcim.com | Ödev ve Araştırmalarınız Hakkında Bilgi http://www.evodevcim.com Mon, 03 Apr 2017 11:51:08 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 87894337 Genel 165 – Çerçeveli Ödev Kapakları http://www.evodevcim.com/genel-165-cerceveli-odev-kapaklari http://www.evodevcim.com/genel-165-cerceveli-odev-kapaklari#respond Wed, 15 Mar 2017 14:34:36 +0000 http://www.evodevcim.com/?p=9356 Genel ödev kapakları serimizde yer alan 165 numaralı çerçeveli ödev kapağımızda, mor arka fon üzerine çapraz desenlerle süslenmiş bir çerçeve kullanılmıştır. Performans ya da proje ödevlerinde daha çok sade ödev kapakları kullanmayı tercih eden öğrencilerimize yönelik tasarladığımız kapağımızı, aşağıda bulunan indirme linkini tıklayarak indirebilir ve dilediğinizce düzenleyebilirsiniz. Başarılar. İndirmek için TIKLAYINIZ  

Genel 165 – Çerçeveli Ödev Kapakları yazısı ilk önce evodevcim.com | Ödev ve Araştırmalarınız Hakkında Bilgi üzerinde ortaya çıktı.

]]>

Genel ödev kapakları serimizde yer alan 165 numaralı çerçeveli ödev kapağımızda, mor arka fon üzerine çapraz desenlerle süslenmiş bir çerçeve kullanılmıştır. Performans ya da proje ödevlerinde daha çok sade ödev kapakları kullanmayı tercih eden öğrencilerimize yönelik tasarladığımız kapağımızı, aşağıda bulunan indirme linkini tıklayarak indirebilir ve dilediğinizce düzenleyebilirsiniz.

Başarılar.

İndirmek için TIKLAYINIZ

 

Genel 165 – Çerçeveli Ödev Kapakları yazısı ilk önce evodevcim.com | Ödev ve Araştırmalarınız Hakkında Bilgi üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.evodevcim.com/genel-165-cerceveli-odev-kapaklari/feed 0 9356
Genel 164 – Çiçekli Ödev Kapakları http://www.evodevcim.com/genel-164-cicekli-odev-kapaklari http://www.evodevcim.com/genel-164-cicekli-odev-kapaklari#respond Wed, 15 Mar 2017 14:10:43 +0000 http://www.evodevcim.com/?p=9353 Genel ödev kapakları kategorimizde bulunan 164 seri numaralı ödev kapağımızın sağ kısmında dik ve büyük bir çiçek kullanılmış olup, açık renkli arka fon tercih edilmiştir. Tüm seviyelerdeki öğrencilerimiz bu ödev kapağını tüm derslerine yönelim tüm konularda rahatlıkla tercih edebilirler. Kapağı indirmek için aşağıda bulunan indirme butonuna tıklamanız yeterlidir. İndirmek için TIKLAYINIZ

Genel 164 – Çiçekli Ödev Kapakları yazısı ilk önce evodevcim.com | Ödev ve Araştırmalarınız Hakkında Bilgi üzerinde ortaya çıktı.

]]>

Genel ödev kapakları kategorimizde bulunan 164 seri numaralı ödev kapağımızın sağ kısmında dik ve büyük bir çiçek kullanılmış olup, açık renkli arka fon tercih edilmiştir. Tüm seviyelerdeki öğrencilerimiz bu ödev kapağını tüm derslerine yönelim tüm konularda rahatlıkla tercih edebilirler. Kapağı indirmek için aşağıda bulunan indirme butonuna tıklamanız yeterlidir.

İndirmek için TIKLAYINIZ

Genel 164 – Çiçekli Ödev Kapakları yazısı ilk önce evodevcim.com | Ödev ve Araştırmalarınız Hakkında Bilgi üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.evodevcim.com/genel-164-cicekli-odev-kapaklari/feed 0 9353
Ehli Beyt Kavramı Kimleri Kapsar? http://www.evodevcim.com/ehli-beyt-kavrami-kimleri-kapsar http://www.evodevcim.com/ehli-beyt-kavrami-kimleri-kapsar#comments Tue, 22 Nov 2016 14:02:00 +0000 http://www.evodevcim.com/?p=9328 Ehli Beyt Kuran’da bir kez Hz. Muhammet’in eşlerini anlatmak için geçer. Şiiler Hz. Ali’yi aşırı ölçüde seven Müslümanlar, bu terimi yalnızca halife Ali, Fatma bunların oğullarıyla torunları için kullanırken, Müslümanların büyük çoğunluğuna göre, Hz. Muhammet’in eşleri, çocukları, torunları Hasan ve Hüseyin ve damadı Ali’den oluşur. Terimin kapsamını daha da genişleterek Peygamber’in kabilesi Beni Haşim’i, hatta […]

Ehli Beyt Kavramı Kimleri Kapsar? yazısı ilk önce evodevcim.com | Ödev ve Araştırmalarınız Hakkında Bilgi üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Ehli Beyt

Kuran’da bir kez Hz. Muhammet’in eşlerini anlatmak için geçer.

Şiiler Hz. Ali’yi aşırı ölçüde seven Müslümanlar, bu terimi yalnızca halife Ali, Fatma bunların oğullarıyla torunları için kullanırken, Müslümanların büyük çoğunluğuna göre, Hz. Muhammet’in eşleri, çocukları, torunları Hasan ve Hüseyin ve damadı Ali’den oluşur. Terimin kapsamını daha da genişleterek Peygamber’in kabilesi Beni Haşim’i, hatta bütün muhacirleri ve ensarı (Medineli Müslümanlar) Ehli Beyt’ten sayanlar vardır.

Şiilere göre Ehli Beyt (Halife Ali, Fatma, Hasan, Hüseyin ve bunların soyu) İslam ümmetinin ahlaksal ve manevi erdemler bakımından en değerli kesimidir; dolayısıyla en yüksek dinsel ve siyasal otorite de onların hakkıdır.

kaynak:Alfabetik Okul Ansiklopedisi -GÖRSEL YAYINLAR 1998

Ehli Beyt Kavramı Kimleri Kapsar? yazısı ilk önce evodevcim.com | Ödev ve Araştırmalarınız Hakkında Bilgi üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.evodevcim.com/ehli-beyt-kavrami-kimleri-kapsar/feed 9 9328
Ebru Sanatı Hakkında Bilgi http://www.evodevcim.com/ebru-sanati-hakkinda-bilgi http://www.evodevcim.com/ebru-sanati-hakkinda-bilgi#respond Wed, 16 Nov 2016 17:03:11 +0000 http://www.evodevcim.com/?p=9325 Ebru Sanatı, kâğıt üzerinde renkli hareler oluşturma sanatıdır. Tarihçesi Kâğıt süsleme sanatlarının en önemlilerinden biri olan ebruculuğun başlangıç tarihi kesinlikle bilinmemektedir. Üzeri tarihli en eski ebrulu kâğıt 1554 yılından bir Malik* Deylemi yazısıdır Ancak bunun hafif ebru denen ve oldukça gelişmiş bir teknik gösteren tür olması nedeniyle, ebruculuğun en az XV. yy.’da başladığı söylenebilir. 1608 […]

Ebru Sanatı Hakkında Bilgi yazısı ilk önce evodevcim.com | Ödev ve Araştırmalarınız Hakkında Bilgi üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Ebru Sanatı, kâğıt üzerinde renkli hareler oluşturma sanatıdır.

Tarihçesi

Kâğıt süsleme sanatlarının en önemlilerinden biri olan ebruculuğun başlangıç tarihi kesinlikle bilinmemektedir. Üzeri tarihli en eski ebrulu kâğıt 1554 yılından bir Malik* Deylemi yazısıdır Ancak bunun hafif ebru denen ve oldukça gelişmiş bir teknik gösteren tür olması nedeniyle, ebruculuğun en az XV. yy.’da başladığı söylenebilir.

1608 tarihli Tertib-i Risale-i Ebrû Ebru sanatına ilişkin ayrıntılı bilgi verir. Ebru kâğıdı Batı kaynaklarında Türk kâğıdı ya da Türk mermer kâğıdı olarak adlandırılmıştır. Araplar’da ise varak ül-mücezza (damarlı kâğıt) olarak tanınır. Ebruculuğun Türkistan’da, Buhara’da doğduğu, oradan İran’a ve Anadolu’ ya geçtiği sanılmaktadır.

Ebru Sanatı Nasıl Yapılır?

Ebru teknesi budaksız çamdan, çinko ya da galvanizden hazırlanır. Kullanılacak toprak ve bitkisel boyalar düzgün bir mermer üzerinde destesenk*le ezilir. Biraz su eklenerek merhem kıvamına getirilen boyaların her rengi değişik bir kaba konur. Büyük bir kap içinde, yapışkan bir koyuluk vermek üzere kitre zamkı eklenmiş su, en az bir gece bekletildikten sonra süzülerek ebru teknesine dökülür. Küçük bir kapla, ezilmiş boyalardan bir parça alınarak suya serpilmeye başlanır. Boyanın suyun üzerinde çok yayılması isteniyorsa fazlaca, az yayılması isteniyorsa az sığır ya da koyun ödü eklenir. Atkuyruğundan yapılmış bir fırçayla boyanın su üzerinde biçimlenmesi sağlanır, ödün bir işlevi de yayılan boyaların birbirine karışmasını önlemektir. Daha sonra, ebrulanacak kâğıt, teknenin sağından ya da solundan yavaşça suyun yüzeyine bırakılır (ebruda mat kâğıt kullanılır); 10-15 saniye sonra ebruyu yapanın yönünden, köşelerden tutularak kaldırılın Uzun çıtalar üzerinde gölgede kurutulur, mühreyle parlatılır.

Ebru Çeşitleri

Ebrular elde edilen motiflere göre battal ebru, bülbül yuvası ebru, Necmettin ebrusu ya da çiçekli ebru, çifte aharlı ebru, gelgit ebru, hafif ebru, kılçıklı ebru, kumlu ebru, somaki ebrusu, sümbül ebrusu, taraklı ebru, tarama ebru, vb çeşitli adlarla anılırlar.

Ebru Sanatçıları

Önemli ebru sanatçıları arasında Şebek (XV-XVI, yy’lar), Hatip Mehmet Efendi (XVIII, yy), Şeyh Sadik Efendi (XIX. yy), Hezarfen Ethem Efendi (XIX. yy), önemli bir hat ustası olan Sami Efendi (XIX, yy), Şeyh Aziz Efendi (1871-1942) sayılabilir. Çağdaş ebrucuların en ünlüsü Necmettin Okyay* jdır. Bu sanatçının yanı sıra Abdülkadir Kadri Efendi (1875-1942), Bekir Efendi (XX. YY. başları), Sami Okyay, Sacit Okyay, Mustafa Düzgünman,Niyazi Sayın günümüz ebrucuları arasında belirtilebilir.

kaynak:Büyük Larousse Ansiklopedisi-Milliyet Yayınları

Ebru Sanatı Hakkında Bilgi yazısı ilk önce evodevcim.com | Ödev ve Araştırmalarınız Hakkında Bilgi üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.evodevcim.com/ebru-sanati-hakkinda-bilgi/feed 0 9325
Ezan Nedir? Nasıl Okunur? http://www.evodevcim.com/ezan-nedir-nasil-okunur http://www.evodevcim.com/ezan-nedir-nasil-okunur#respond Wed, 16 Nov 2016 14:00:15 +0000 http://www.evodevcim.com/?p=9322 Ezan, Müslümanlıkta namaz vaktini duyurmak için müezzinin yaptığı çağrı. Müslümanların Tanrısal bir işaretleşmesi, tapınma özgürlüğünün belirtisidir. Bu çağrı, Müslümanları (hangi dili konuşurlarsa konuşsunlar, hangi ulustan olurlarsa olsunlar) namaz vaktini bildirerek bir araya toplar, kaynaşmalarını sağlar. İlk ezanı Bilali Habeşi okudu. Beş vakit namaz için ezan okunur. Kuran-ı Kerim’de Maide ve Cuma surelerinde geçer. Vacip derecesine […]

Ezan Nedir? Nasıl Okunur? yazısı ilk önce evodevcim.com | Ödev ve Araştırmalarınız Hakkında Bilgi üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Ezan, Müslümanlıkta namaz vaktini duyurmak için müezzinin yaptığı çağrı. Müslümanların Tanrısal bir işaretleşmesi, tapınma özgürlüğünün belirtisidir. Bu çağrı, Müslümanları (hangi dili konuşurlarsa konuşsunlar, hangi ulustan olurlarsa olsunlar) namaz vaktini bildirerek bir araya toplar, kaynaşmalarını sağlar.

İlk ezanı Bilali Habeşi okudu. Beş vakit namaz için ezan okunur. Kuran-ı Kerim’de Maide ve Cuma surelerinde geçer. Vacip derecesine yakın bir müekket sünnet olup, müezzinin sesinin güzel olması yeğ tutulur.

Ezan Sözleri ve Anlamı

Sözleri şöyledir:

Allahu ekber, Allahu ekber, Allahu ekber, Allahu ekber (Allah birdir)

Eşhedü en lâ ilâhe illallah, Eşhedü en lâ ilâhe illallah, (Şahitlik ederimki Allah’tan başka ilah yoktur)

Eşhedü enne Muhammeden Rasulullah Eşhedü ennre Muhammeden Rasulullah (Şahitlik ederim ki Muhammed Allah’ın elçisidir)

Hayye ale’s-salâh, Hayye ale’s-salâ (Haydi Selaha)

Hayyae ale’l-felâh, Hayye ale’l-felah  (Haydi Felaha)

Es-salatu hayrunmin en-nevm, Essalâtu hayrun min en-nevm (Namaz uykudan hayırlıdır)(bu bölüm yalnız sabah namazında okunur)

Allahu Ekber, Allahu Ekber (Allah Birdir)

Lâ ilâhe illallah (Allah’tan başka ilah yoktur)

Ezan okurken müezzin bir başkasıyla konuşamaz, selam veremez. Hayye ale’l-salah derken yüzünü sağa, Hayye ale’l-felah derken sola çevirir.

kaynak:Alfabetik Okul Ansiklopedisi -GÖRSEL YAYINLAR 1998

Ezan Nedir? Nasıl Okunur? yazısı ilk önce evodevcim.com | Ödev ve Araştırmalarınız Hakkında Bilgi üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.evodevcim.com/ezan-nedir-nasil-okunur/feed 0 9322
Suhuf Nedir? Hangi Peygamberlere Kaç Adet İndirilmiştir? http://www.evodevcim.com/suhuf-nedir-hangi-peygamberlere-kac-adet-indirilmistir http://www.evodevcim.com/suhuf-nedir-hangi-peygamberlere-kac-adet-indirilmistir#respond Thu, 10 Nov 2016 13:42:37 +0000 http://www.evodevcim.com/?p=9319 Suhuf kelime anlamı olarak iki türlü kullanılmaktadır. İlk anlamda Sahife kelimesinde türeyen sayfanın çoğulu olan sayfalar yani kitapçık, küçük sayfalar manasıdır. İkinci anlamı ise Amel defteri manasıdır. Amel defteri, kıyamet günü tüm insanlara verilecek olan sevap ve günahların yazıldığı defterdir. “Suhuflar getirilip açıldığında, gökyüzü yerinden koparıldığında, cehennem tutuşturulduğunda ve cennet hazırlanıp, yaklaştırıldığında neler yapıp getirdiğini […]

Suhuf Nedir? Hangi Peygamberlere Kaç Adet İndirilmiştir? yazısı ilk önce evodevcim.com | Ödev ve Araştırmalarınız Hakkında Bilgi üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Suhuf kelime anlamı olarak iki türlü kullanılmaktadır.

İlk anlamda Sahife kelimesinde türeyen sayfanın çoğulu olan sayfalar yani kitapçık, küçük sayfalar manasıdır.

İkinci anlamı ise Amel defteri manasıdır. Amel defteri, kıyamet günü tüm insanlara verilecek olan sevap ve günahların yazıldığı defterdir.

Suhuflar getirilip açıldığında, gökyüzü yerinden koparıldığında, cehennem tutuşturulduğunda ve cennet hazırlanıp, yaklaştırıldığında neler yapıp getirdiğini anlar. (Et-Tekvir Suresi 10-14)”

  

Suhuf İndirilen Peygamberler

Suhuf Cebrail (A.S) aracılığıyla 4 peygambere toplam 100 sayfa indirilmiştir. Bunlar:

 • Adem : 10 Sayfa
 • Şit : 50 Sayfa
 • İdris : 30 Sayfa
 • İbrahim : 10 Sayfa

Suhuf Nedir? Hangi Peygamberlere Kaç Adet İndirilmiştir? yazısı ilk önce evodevcim.com | Ödev ve Araştırmalarınız Hakkında Bilgi üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.evodevcim.com/suhuf-nedir-hangi-peygamberlere-kac-adet-indirilmistir/feed 0 9319
Ihlara Vadisi Hakkında Kısa Bilgi http://www.evodevcim.com/ihlara-vadisi-hakkinda-kisa-bilgi http://www.evodevcim.com/ihlara-vadisi-hakkinda-kisa-bilgi#respond Tue, 08 Nov 2016 13:37:02 +0000 http://www.evodevcim.com/?p=9316 Aksaray-Nevşehir Karayolu’nun 11 km güneydoğusundadır. Vadiden Melendiz Çayı akar. Toprak düzeyinden derinliği 80-90 m arasındadır. Yaklaşık uzunluğu 10 km kadar olan Melendiz Çayı‘nın bir ucunda Ihlara, öteki ucunda Selime köyleri yer alır. Ihlara Vadisi Kiliseleri Ihlara Vadisi, Erken Hıristiyan döneminde kayalara oyulmuş kiliseleriyle ünlüdür. Günümüzde onarılarak ziyarete açıları başlıcaları: Kırkdamaltı Kilisesi, 136 yüzyılın sonunda Tamara […]

Ihlara Vadisi Hakkında Kısa Bilgi yazısı ilk önce evodevcim.com | Ödev ve Araştırmalarınız Hakkında Bilgi üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Aksaray-Nevşehir Karayolu’nun 11 km güneydoğusundadır. Vadiden Melendiz Çayı akar. Toprak düzeyinden derinliği 80-90 m arasındadır. Yaklaşık uzunluğu 10 km kadar olan Melendiz Çayı‘nın bir ucunda Ihlara, öteki ucunda Selime köyleri yer alır.

Ihlara Vadisi Kiliseleri

Ihlara Vadisi, Erken Hıristiyan döneminde kayalara oyulmuş kiliseleriyle ünlüdür. Günümüzde onarılarak ziyarete açıları başlıcaları:

 • Kırkdamaltı Kilisesi, 136 yüzyılın sonunda Tamara adlı bir kadın tarafından yaptırılmıştır. Freskoda kadının yanında eşi de Türk giysileriyle işlenmiştir.
 • Ala Kilise‘de freskolar yok denecek kadar azdır.
 • Direkli Kilise, sütun bolluğundan yapıya Direkli Kilise adı verilmiştir. 976-1025 arasında yapılmıştır.
 • Kokar Kilise‘nin kubbesinde İncil’den alınma sahneler işlenmiştir. Yapının planından 9.-10. yüzyıllarda yapıldığı anlaşılmaktadır.
 • Sümbüllü Kilise, iç içe iki kiliseden oluşmuştur.
 • Yılanlı Kilise adını batı duvarı üzerinde çıplak dört kadına saldıran yılanlar freskosundan almıştır. İncil’den alınma freskolar da dikkat çekicidir.
 • Melendiz Çayı’nın en büyük kiliselerinden biri olan Eğritaş Kilisesi iki katlıdır. Bu kilise, Ihlara Vadisinin en büyük yeraltı mezarlığını oluşturur.

kaynak:Alfabetik Okul Ansiklopedisi -GÖRSEL YAYINLAR 1998

Ihlara Vadisi Hakkında Kısa Bilgi yazısı ilk önce evodevcim.com | Ödev ve Araştırmalarınız Hakkında Bilgi üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.evodevcim.com/ihlara-vadisi-hakkinda-kisa-bilgi/feed 0 9316
Aspendos ve Özellikleri Hakkında Bilgi http://www.evodevcim.com/aspendos-ozellikleri-hakkinda-bilgi http://www.evodevcim.com/aspendos-ozellikleri-hakkinda-bilgi#respond Fri, 04 Nov 2016 13:43:08 +0000 http://www.evodevcim.com/?p=9313 Aspendos Anadolu’nun güneyinde, Pamfilya Bölgesi’nde antik kent. Antalya ilinin doğusunda, Köprüsuyu (Eurymedon) Irmağı’nın sağ kıyısında kurulmuştur. Bugünkü Belkıs Köyü’nün yakınlarındadır. Halk arasında Belkıs Harabeleri de denir. Tarihçesi Antik Çağ’ın ünlü coğrafyacılarından Strabon’a göre Mopsos’un önderliğindeki Argosluların kurduğu bir koloni kentiyse de kentin kuruluşunun daha eskiye dayandığı sanılır; çünkü Aspendos eski Anadolu adlarındandır. Kentte bulunmuş olan […]

Aspendos ve Özellikleri Hakkında Bilgi yazısı ilk önce evodevcim.com | Ödev ve Araştırmalarınız Hakkında Bilgi üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Aspendos

Anadolu’nun güneyinde, Pamfilya Bölgesi’nde antik kent. Antalya ilinin doğusunda, Köprüsuyu (Eurymedon) Irmağı’nın sağ kıyısında kurulmuştur. Bugünkü Belkıs Köyü’nün yakınlarındadır. Halk arasında Belkıs Harabeleri de denir.

Tarihçesi

Antik Çağ’ın ünlü coğrafyacılarından Strabon’a göre Mopsos’un önderliğindeki Argosluların kurduğu bir koloni kentiyse de kentin kuruluşunun daha eskiye dayandığı sanılır; çünkü Aspendos eski Anadolu adlarındandır. Kentte bulunmuş olan İÖ 5. ve 4. yüzyıla ait sikkelerde kentin adı Estwediya olarak geçer. Bir kral adı olan Asitawadia ya da Asitawada İÖ 8. yüzyıla tarihlenen Hitit hiyeroglif yazıtlarından geçer. Büyük olasılıkla, bu adla bağlantılı olan kentin Argoslu koloniciler tarafından kurulmuş olmasından çok onların daha önce burada bulunan yerleşim yerini ellerine geçirerek büyütüp geliştirdikleri kabul edilebilir.

Deniz kıyısında olmamasına karşın, gemiler Eurymedon Irmağı aracılığıyla kente kadar sokulabiliyordu. Bu nedenle ilkçağda önemli bir ticaret merkezi durumuna gelerek zengin bir kent olan Aspendos, İÖ 5. yüzyılın başlarında, Side dışında gümüş sikke basabilen tek kentti. Aynı zamanda Atina Deniz Birliği’nin de üyesiydi. Büyük İskender’in ele geçirmesinden sonra, bir süre Ptolemaiosların yönetimine geçen kent, daha sonra da Bergama Krallığı’nın egemenliğine girdi. Bergama Kralı III. Attalos’un vasiyeti üzerine de İÖ 133′ te Roma İmparatorluğu’na katıldı. Roma döneminde bayındır hale geldi; Bizans döneminde de önemini sürdürdü.

Özellikleri

Antik kent, biri büyük, öteki küçük iki tepe ve bu tepeler arasındaki düzlükte kurulmuştur. Bugün ayakta görülen antik kalıntıların büyük çoğunluğu Roma döneminden kalmadır. Büyük tepenin üstü düz bir platform biçimindedir. Bu düzlükte kentin ticaret merkezi olan agora yer alır. Agoranın batısında önlerinde bir sütunlu geçidin (portik) yer aldığı yan yana dizilmiş dükkânlar vardır. Doğuda bir bazilika kalıntısı; agoranın kuzeyinde anıtsal bir çeşme (nympheion), onun hemen önünde kent meclisi binası (buleuterion) kalıntısı vardır.

Kentin kuzeyinde su kemerleri; doğusunda bir stadion kalıntısı; güneyinde ise hamam olduğu sanılan kalıntılar yer alır.


Aspendos Tiyatrosu

Aspendos’un en önemli kalıntısı küçük tepeciğin yamacına yaslanmış olan tiyatrodur. Bu olağanüstü tiyatro yapısı, Antik Çağ’dan günümüze ulaşmış, en sağlam ve en iyi korunmuş tiyatroların başında gelir. 15 bin seyirci alabilecek oturma sıraları (cavca) ve iki katlı sahne binası (skene) çok sağlam durumdadır. Roma dönemine ait bu tiyatro, İS 2. yüzyılın ikinci yarısına tarihlenir. Ele geçen, bir yazıttan öğrenildiğine göre, imparator Marcus Aurelius döneminde mimar Zenon tarafından yapılmıştır. İç ve dış turizm açısından büyük önem taşıyan ve ilgi gören Aspendos Tiyatrosu, her yıl düzenlenen Antalya Festivali ile zaman zaman yapılan şenlik ve kültür hareketlerine sahne olmaktadır.

kaynak:Alfabetik Okul Ansiklopedisi -GÖRSEL YAYINLAR 1998

Aspendos ve Özellikleri Hakkında Bilgi yazısı ilk önce evodevcim.com | Ödev ve Araştırmalarınız Hakkında Bilgi üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.evodevcim.com/aspendos-ozellikleri-hakkinda-bilgi/feed 0 9313
Mevlit Nedir? Hakkında Bilgi http://www.evodevcim.com/mevlit-nedir-hakkinda-bilgi http://www.evodevcim.com/mevlit-nedir-hakkinda-bilgi#respond Fri, 04 Nov 2016 13:01:52 +0000 http://www.evodevcim.com/?p=9310 Mevlit Doğma sözcüğünden doğma zamanı, doğup dünyaya geliş. Halk arasında Mevlid, Mevlüd, Mevlüt şeklinde de söylenir. Hazreti Muhammed’in doğumunu konu edinen eserler ve bunların arasında en tanınmışı olan Süleyman Çelebi’nin ürünü. İlkin Fatımiler döneminde başlatılan din törenleri arasında Peygamberin doğum gecesine rastlatılan zamanla öteki kandil gecelerinde de yinelenmeye başlandı. Osmanlı egemenlik çevresinde en bilinen edebiyat […]

Mevlit Nedir? Hakkında Bilgi yazısı ilk önce evodevcim.com | Ödev ve Araştırmalarınız Hakkında Bilgi üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Mevlit

Doğma sözcüğünden doğma zamanı, doğup dünyaya geliş. Halk arasında Mevlid, Mevlüd, Mevlüt şeklinde de söylenir.

Hazreti Muhammed’in doğumunu konu edinen eserler ve bunların arasında en tanınmışı olan Süleyman Çelebi’nin ürünü.

İlkin Fatımiler döneminde başlatılan din törenleri arasında Peygamberin doğum gecesine rastlatılan zamanla öteki kandil gecelerinde de yinelenmeye başlandı. Osmanlı egemenlik çevresinde en bilinen edebiyat metni Süleyman Çelebi’ninki oldu (Vesiletü’n-Necat: Kurtuluş Nedeni). Daha birçok şairin bu konuda yazdığı eser, dinsel edebiyat ürünleri arasında değerlendirildi.

Hz. Muhammed’in doğum günü yıldönümlerinde (12 Rebiülevvel gecesi) gerçekleştirilen Mevlit törenleri Kadir, Miraç, Regaip, Berat gecelerinde de kök saldı. Ayrıca doğum, ölüm, evlilik, sünnet gibi törenlere bir çeşit kutsallık kazandırmak için yinelendi, çoğaldı. Mevlit‘ten önce Kuran, Mevlidin bölümleri (bahir) arasında yine Kuran’dan bazı parçalar okunarak dua edilirse de rıhlet (ölüm) bölümüne her zaman yer verilmez.

Aynı konuyu Türk Edebiyatlında işleyen başlıca sanatçılar: Arif, Abdi, Ahmedi, Behişti, Hafi, Hamdi, Halil, Hocaoğlu, Muhammed Hamdi, Muhibbi, Ragıp, Rafet, Sinanoğlu, Şehidi, Şemsi, Yahya…

kaynak:Alfabetik Okul Ansiklopedisi -GÖRSEL YAYINLAR 1998

Mevlit Nedir? Hakkında Bilgi yazısı ilk önce evodevcim.com | Ödev ve Araştırmalarınız Hakkında Bilgi üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.evodevcim.com/mevlit-nedir-hakkinda-bilgi/feed 0 9310
Hudeybiye Antlaşması Hakkında Kısa Bilgi http://www.evodevcim.com/hudeybiye-antlasmasi-hakkinda-kisa-bilgi http://www.evodevcim.com/hudeybiye-antlasmasi-hakkinda-kisa-bilgi#respond Thu, 03 Nov 2016 17:16:06 +0000 http://www.evodevcim.com/?p=9305 Hicaz’da, Mekke’nin kuzeybatısında, kente 17 km uzaklıkta bir vadi olan Hudeybiye’de Hz. Muhammed ile Mekkeli müşrikler arasında yapılan antlaşma (628). Hz. Muhammed, kan dökmenin yasak olduğu Zilkade ayında (Mart-Nisan 628) 1.500 kişilik bir güçle Kâbe’yi ziyaret amacıyla yola çıktı. Bu yolculuğa Müslüman olmayan bazı Arap toplulukları da katıldı. Hz. Muhammed bu umre (hac ayları dışında […]

Hudeybiye Antlaşması Hakkında Kısa Bilgi yazısı ilk önce evodevcim.com | Ödev ve Araştırmalarınız Hakkında Bilgi üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Hicaz’da, Mekke’nin kuzeybatısında, kente 17 km uzaklıkta bir vadi olan Hudeybiye’de Hz. Muhammed ile Mekkeli müşrikler arasında yapılan antlaşma (628).

Hz. Muhammed, kan dökmenin yasak olduğu Zilkade ayında (Mart-Nisan 628) 1.500 kişilik bir güçle Kâbe’yi ziyaret amacıyla yola çıktı. Bu yolculuğa Müslüman olmayan bazı Arap toplulukları da katıldı. Hz. Muhammed bu umre (hac ayları dışında Kâbe’yi ziyaret) yolculuğunda bir kılıçtan başka silah almadı. Kureyş müşrikleri Hz. Muhammed ve arkadaşlarını Mekke’ye sokmama kararına vardılar. 200 atlıyı savaşa hazırlayarak Halit bin Velit ile İkrime bin Ebu Cehil’in komutasında Müslümanlara karşı gönderdiler.

Hz. Muhammed tek amaçlarının Kâbe’yi ziyaret olduğunu söylediyse de müşrikler karşı durdular. Hz. Muhammed, Hz. Osman’ı elçi olarak Mekke’ye gönderdi ve Kureyş’i inandırmaya çalıştı. Hz. Osman dönüşünde Kureyş’in bu yıl Müslümanlara izin vermeyeceğini söyledi.

Hudeybiye Antlaşması Maddeleri

Müşriklerin temsilcisi Süheyl bin Anır ile Hz. Muhammed arasında yapılan Hudeybiye Antlaşması‘na göre:

 • Müslümanlar Mekke’yi ziyaret etmeksizin dönecek, gelecek yıl Kâbe’yi üç gün ziyaret edebilecek, silahsız gelecek, yanlarında yalnızca kınlarında duran kılıçlarını bulunduracaklardı.
 • Müslümanlar Mekke’deki Müslümanlardan hiçbirini götüremeyecekler,
 • Medine’ye göç etmiş Müslümanlardan Mekke’de kalmak isteyenleri bırakacaklar,
 • Medine’ye sığınan kim olursa olsun Kureyş’e verilecek,
 • Kureyş’e sığınacak Müslüman ise geri gönderilmeyecekti.

Hudeybiye Antlaşması Sonuçları

Bu antlaşma ilk bakışta Müslümanların zararına bazı koşulları içeriyorsa da sağladığı sonuç İslâmlığın yayılması uğrunda atılmış sağlam bir temel sayılır.

kaynak:Alfabetik Okul Ansiklopedisi -GÖRSEL YAYINLAR 1998

Hudeybiye Antlaşması Hakkında Kısa Bilgi yazısı ilk önce evodevcim.com | Ödev ve Araştırmalarınız Hakkında Bilgi üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.evodevcim.com/hudeybiye-antlasmasi-hakkinda-kisa-bilgi/feed 0 9305