Marmara Bölgesinin Dağları, Ovaları, Akarsuları ve Gölleri


Reklamı Kapat
loading...


loading...

Marmara Bölgesi Fiziki Haritası

Marmara Bölgesi Fiziki Haritası

Marmara Bölgesinin Dağları, Ovaları, Akarsuları ve Gölleri

Marmara bölgesinde yeryüzü şekilleri Anadolu kesiminde özellikle doğu-batı doğrultulu çukur alan­lar (körfez, ova, göl alanları) ile birbi­rinden ayrılmış orta yükseklikte dağlar dikkati çeker:
Çatalca – Kocaeli tepelik yayla alanı, güneydeki Samanlı dağların­dan İzmit körfezi – Adapazarı ovası ve Sapanca golüyle ayrılır. Gemlik körfezi – İznik gölü – Pamukova çukur alanlarının güneyinde ise Mudanya – Katırlı dağları yükselir. Bunların gerisinde Manyas ve Ulubat gölleri – Bursa – İnegöl ovaları da­ha güneydeki İçbatı Anadolu’nun kena­rını boylar ve Uludağ 2 543 m’ye yükse­lir. Batıda Biga yöresinde de Kaz dağı 1 774 m’ye varır. Trakya kesiminde ise Ergene havzasının oluşturduğu büyük çanak kuzeydoğuda Istranca (Yıldız), gü­neyde de Ganos ve Kozu dağlarıyla sınır­lanır.

Marmara bölgesinin başlıca akarsuları Karadeniz’e (Sakarya’nın çığırı), Mar­mara denizine (Susurlu), ya da Ege de­nizine (Meriç’in Trakya topraklarındaki başlıca kolu Ergene) dökülür. Kış ve ilk­bahar aylarında kabaran bu akarsular yaz sonuna doğru fakirleşirler. Başlıca göller de Güney Marmara bölümünde yer alır: Manyas (Kuş gölü), Ulubat gölü, İz­nik gölü, Sapanca gölü gibi. Ayrıca dar alanlı yalı gölleri de vardır (Terkos, Kü­çük ve Büyük Çekmece gölleri, Meriç ağ­zında Gala gölü). Bu göllerin sulan tat­lıdır.

kaynak:Türkiye 1923-1973 Ansiklopedisi-1974 KAYNAK KİTAPLAR